Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Szanowni Panowie, przepraszam że powracam raz jeszcze do zadanego dziś pytania, (odpowiedź otrzymałem – dziękuję) gdyż być może wyraziłem się w nim zbyt mało precyzyjnie. Chodziło mi o to, jak powinny brzmieć poprawne pod względem językowym nazwy urzędów związanych np. z Warszawą, tzn. czy powinniśmy pisać: Urząd miasta stołecznego Warszawy, czy Urząd miasta stołecznego Warszawa, lub: Biblioteka miasta Warszawa, czy Warszawy – ważna tu jest odmiana nazwy miasta, spotkałem się bowiem z kontrowersjami wokół tej sprawy. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
Paweł Bagnowski
Przeważa składnia zgody, np. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Urząd Miasta Łodzi (Krakowa, Płocka). Konstrukcje oparte na składni rządu, np. Urząd Miasta Gliwice, są rzadsze i mają charakter urzędowy. Mogą być jednak użyteczne, gdy nie wiemy, jak nazwa jakiegoś miasta się odmienia, albo obawiamy się, że na podstawie formy odmienionej trudno byłoby odtworzyć formę podstawową. Odpowiedź na podobne pytanie znajdzie Pan w naszej Poradni po wpisaniu słów Prezydent Miasta Krakowa w okienko „znajdź słowa”.
Mirosław Bańko