Użycie wielkiej litery ze względów uczuciowych i grzecznościowych

Szanowni Państwo,

byłbym ogromnie zobowiązany za Państwa komentarz do wszechogarniającej maniery pisania wielką literą wszelkich form zaimków w drugiej osobie. Uczono mnie lata temu, że formę taką stosuje się wyłącznie w korespondencji, teraz obserwuję ją wszędzie, nawet w przekazach reklamowych („to telefon dla Ciebie”, „mamy dla Was wspaniałą ofertę” etc). Co więcej, przypadłość ta zaczyna atakować także inne zaimki - widziałem niedawno tekst z frazą „no bo jak nie My, to kto?”. Co Państwo na to?

Z serdecznymi pozdrowieniami

eswu

Szanowny Panie,

opisaną przez Pana sprawę komentowaliśmy na stronach Poradni już wielokrotnie. Reguły użycia wielkiej litery ze względów uczuciowych i grzecznościowych mają charakter fakultatywny. W dużej mierze są indywidualną sprawą piszącego i – poniekąd – sprawdzianem jego kompetencji w zakresie komunikacji językowej. Jak wszelkie reguły fakultatywne, tak i ta powinna być stosowana z umiarem i w sposób przemyślany. Pisanie o sobie samym przy użyciu zaczynających się od wielkiej litery zaimków My czy Nas obnaża brak kompetencji językowo-stylistycznej nadawcy wypowiedzi i stanowi wykroczenie wobec obowiązującej go w językowym savoir-vivrze zasady skromności.

Nie mogę się natomiast zgodzić z tezą, że pisownia od wielkiej litery form zaimków ty i wy jest dopuszczalna wyłącznie w korespondencji (siłą rzeczy prywatnej, jeśli ktoś pisze mi na „ty”). Przez ostatnie lata komunikacja reklamowa uległa daleko idącym przemianom obejmującym również sferę grzeczności językowej. Jeśli nadawca spersonalizowanej reklamy decyduje się – w celu skróceniu dystansu – zwracać do mnie per ty, to z uwagi na elementarny szacunek powinien jednak zapisywać od wielkiej litery zaimki typu: Tobie i Ciebie (analogicznie także: Was czy Wam).

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański