Villarreal

Villarreal

4.05.2022
4.05.2022

Chciałbym zapytać o odmianę nazwy miasta w Hiszpanii i piłkarskiego klubu Villarreal (Vila-real). Wydaje mi się, że można do tej kwestii podejść na dwa sposoby: albo nie odmieniać, bo to obce słowo z akcentem na ostatnią sylabę, albo odmienić przez analogię do Realu (Madryt), w którym jednak w Polsce przyjęło się już akcentowanie pierwszej sylaby. Czy któryś z nich jest błędny? A może istnieje jakaś inna interpretacja, której nie wziąłem pod uwagę? Dziękuję i pozdrawiam.

Na początek uwaga natury ogólnej: ani „obcość”, ani też oryginalny oksytoniczny akcent nie są dostatecznymi przeciwskazaniami do adaptacji fonetycznej oraz fleksyjnej wyrazu zapożyczanego do polszczyzny z innego języka. W wypadku przywołanej w pytaniu hiszpańskiej nazwy własnej nie ma co snuć domysłów co do jej form w przypadkach zależnych. Nie znajdujemy się bowiem w sytuacji, w której wyraz ten miałby być użyty po raz pierwszy w polszczyźnie. Nazwa Villarreal została już bowiem dawno zaadaptowana na poziomie fleksyjnym, por.

D. Villarrealu, np. Na zasadzie półrocznego wypożyczenia do Villarrealu trafił Giovani Lo Celso; Wiemy, że niezależnie od jutrzejszego wyniku będziemy musieli polecieć do Villarrealu, gdzie będzie panowała niesamowicie gorąca atmosfera i taką samą musimy stworzyć jutro wieczorem.

C. Villarrealowi, np. Robert Lewandowski nie popisał się w meczu Ligi Mistrzów przeciwko Villarrealowi.

B. Villarreal, np. Liverpool pewnie pokonał Villarreal w półfinale Ligi Mistrzów.

N. Villarrealem, np. Jürgen Klopp zaznaczył na konferencji prasowej przed pierwszym meczem z Villarrealem, że w żaden sposób nie zaniża klasy zespołu rywala.

Ms. Villarrealu, np. Mówimy o Villarrealu, klubie z miasteczka, w którym jest jeden hotel i którego mieszkańcy wypełniliby Old Trafford w 67 proc.; Pogoda w Villarrealu.

Przywołany powyżej wzorzec odmiany jest zgodny nie tylko z kryterium uzualnym, lecz także systemowym.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!