W 55–73 procentach, przez 2–3 minuty

Szanowni Państwo,
proszę o wyjaśnienie, jakiego przypadka należy użyć, jeśli podaję zakres liczbowy np.:
Ciało składa się w 55–73 procentach/procent z wody.
Smaż na średnim ogniu przez 2–3 minuty czy Smaż na średnim ogniu przez 2–3 minut (bo należy odczytać: przez od dwóch do trzech minut).
Pierwsze zdanie wymaga, by rzeczownik procent stanął w miejscowniku liczby mnogiej (ciało składa się w 55–73 procentach z wody), drugie żąda od rzeczownika formy biernika liczby mnogiej (Smaż na średnim ogniu przez 2–3 minuty). Wymagany przypadek rozpoznajemy dzięki przyimkom (w + Ms., przez + B.), liczba mnoga zaś wynika ze związku zgody łączącego w naszych kontekstach liczebniki (większe niż „jeden”) z rzeczownikami.
Dodam jeszcze, że drugie zdanie należy odczytać tak, jak jest ono zapisane, czyli: „Smaż na średnim ogniu przez dwie, trzy minuty”. Wersja podana w pytaniu („Smaż na średnim ogniu od dwóch do trzech minut”) musiałaby być zapisana następująco (gdyby chcieć użyć cyfr): Smaż na średnim ogniu od 2 do 3 minut.
Agata Hącia