W czy we?

Dzień dobry. Piszemy w Warszawie, ale we Wrocławiu. Jak powinniśmy zatem zapisać wyliczenie kilku miast? Czy forma  w Warszawie, Wrocławiu i Katowicach jest błędna? Czy należy raczej napisać  w Warszawie, Katowicach i we Wrocławiu?

Powodem użycia formy we jest trudność wymówienia połączenia w Wrocławiu (w Francji, w wrześniu itd.). A zatem zapisujemy: we Wrocławiu, bo tak mówimy. Pod względem składniowym we jest tym samym co w (są to warianty fonetyczne), dlatego jeśli podajemy ciąg rzeczowników, które łączą się z tym samym przyimkiem, to nie musimy go powtarzać w formie wariantywnej. Inaczej mówiąc, wyliczenie: w Warszawie, Wrocławiu i Katowicach jest poprawne. Oczywiście, nie będzie błędem powtórzenie przyimka: w Warszawie, we Wrocławiu i w Katowicach.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski