W gazecie pisze, że…

Czy można używać zwrotu „tutaj pisze” zamiast „jest napisane"?
W zasadzie można, ale tylko potocznie – w swobodnej rozmowie z kolegą albo członkiem rodziny, zwłaszcza w tym samym pokoleniu. Wiele osób uważa, że ta konstrukcja jest błędem językowym (taka jest też opinia Nowego słownika poprawnej polszczyzny PWN). Jeśli Pana rozmówca mógłby pomyśleć podobnie, to może nie warto narażać się na jego negatywną ocenę, choćby nawet nie została głośno wypowiedziana.
Mirosław Bańko