W jakim jest wieku?

Czy określenie wiek (w znaczeniu 'długość życia człowieka od urodzenia do danej chwili') dotyczy tylko pełnych lat, czy też lat i dni? Czy możemy powiedzieć, że ktoś dokonał czegoś np. w wieku 17 lat i 246 dni?

Szanowny Panie,

nie ma ścisłych „wytycznych”, jak należy rozumieć słowo wiek (w znaczeniu 'długość życia człowieka'), gdyż należy ono do języka ogólnego, a nie do odmiany specjalistycznej. Jeśli w danej sytuacji istotne jest podanie nie tylko liczby lat, lecz także liczby miesięcy (bo dniami, wyjąwszy noworodki, nie liczymy wieku człowieka), to podajemy obie wartości (np. Ma 26 lat i 4 miesiące).  Konstrukcję: Zrobił to w wieku 17 lat i 246 dni trudno sobie wyobrazić.

Z poważaniem

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski