W marcu jak w garncu

Szanowni Państwo!
Minął już dawno temu marzec, a w moim środowisku nadal nie został roztrzygnięty problem znaczeniowy powiedzenia „W marcu jak w garncu”. Czy mógłbym prosić o pomoc w przedstawieniu znaczenia tej frazy? Czy oznacza on zróżnicowanie pogodowe, pierwsze upały…? A może inna odpowiedź jest prawidłowa!
Z wyrazami szacunku
Tomasz Pergałowski
„W marcu jak w garncu” to aluzja do zmienności marcowej pogody. Podobnych przysłów o marcu jest więcej, o czym świadczy Nowa ksiąga przysłów polskich Juliana Krzyżanowskiego. Kwiecień niewiele się różni pod tym względem, por. inne przysłowie: „Kwiecień plecień…”.
Mirosław Bańko