W przypadku (,) gdy

Dzień dobry,
mam pytanie o przecinek w wyrażeniu w przypadku (,) gdy w członie inicjalnym. Niektórzy twierdzą, że nie ma na to reguły i że jest to całkowicie uznaniowe, ale jak się w tym połapać? Z poprzednich odpowiedzi Pana Bańko wynikało, że postawienie przecinka przed gdy nie jest błędem, ale za to niepostawienie go może być błędem. Z kolei po członach inicjalnych w języku polskim nie stawia się przecinka. Czy to jest trochę jak dlatego że vs dlatego, że
dwa różne użycia?
Pozdrawiam
Rzeczywiście sytuacja jest nieco zbliżona do zagadnienia interpunkcyjnego związanego z dlatego (,) że.
Zasadniczo połączenie wyrażenia przyimkowego w przypadku/w wypadku z właściwym wskaźnikiem zespolenia (gdy, gdyby, kiedy, jak) należy traktować jako rodzaj spójnika zestawionego. Jeśli konstrukcja stoi w pozycji inicjalnej wypowiedzenia złożonego podrzędnie, nie stawiamy przecinka w ogóle, jeśli natomiast zdanie podrzędne nie jest pierwszym w kolejności, przecinek stoi przed całym wyrażeniem wprowadzającym człon podrzędny, por. np.

W przypadku kiedy zbierze się wystarczająca liczba chętnych, szkolenie dojdzie do skutku.
Podpiszemy kontrakt, w wypadku gdy uzgodnimy wszystkie szczegóły.

Może się jednak zdarzyć taka sytuacja, kiedy pierwsze człony omawianego tu wyrażenia nie są częścią składową spójnika zestawionego, lecz okolicznikiem należącym do zdania nadrzędnego, zwykle nierozwiniętego. Dzieje się tak zazwyczaj wówczas, gdy akcentowanemu okolicznikowi towarzyszy wyraz bliżej go opisujący, por. np.

Zwrot towaru może nastąpić jedynie w przypadku, gdy klient okaże dowód zakupu.
Użyjemy tego w tym wypadku, gdyby miało nam coś zagrozić.
Adam Wolański