W twórczości a w świetle twórczości

Czy od strony treściowej można powiedzieć, że oba tematy są zamienne:
Życie małżeńskie w świetle twórczości Jana Nowaka
Życie małżeńskie w twórczości Jana Nowaka?
Zdania te wyrażają podobną treść, lecz różnią się pewnym niuansem znaczeniowym. Wyrażenie w twórczości Jana Nowaka wskazuje na to, że chodzi o problematykę wyrażoną w utworach pisarza, natomiast wyrażenie w świetle twórczości Jana Nowaka może wskazywać na to, że rozpatrujemy jakiś problem (tu: życie małżeńskie) w szerszym kontekście, którego ważnym elementem jest twórczość Jana Nowaka.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski