Wałęsa i Feleszko

Szanowni Państwo,
interesuje mnie odmiana nazwisk Wałęsa oraz Feleszko. Rozumiem, że w przypadku nazwiska mężczyzny w liczbie pojedynczej odmieniamy je tak jak rzeczowniki woda oraz noga, a w liczbie mnogiej tak jak generałowie. W przypadku nazwiska kobiety nazwisko Feleszko nie odmienia się ani w liczbie pojedynczej, ani w liczbie mnogiej. Jak natomiast wygląda odmiana nazwiska Wałęsa w przypadku kobiety w liczbie mnogiej?
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
1) W liczbie pojedynczej nazwisko Wałęsa, bez względu na to, czy należy do kobiety, czy mężczyzny, odmienia się identycznie. Jeśli nazwisko to oznacza grupę kobiet, również powinno się je odmieniać. Formy takie (dotyczy to mianownika, dopełniacza i biernika) nie brzmią jednak dobrze, toteż zazwyczaj odstępujemy od odmieniania, poprzedzając nazwisko jakimś wyrazem pospolitym, np. „Spotkałem panie Wałęsa”, „Mówiliśmy o siostrach Wałęsa”.
2) Feleszko, jako nazwisko żeńskie, jest nieodmienne, bo odmieniamy tylko te nazwiska żeńskie, które są zakończone na -a. Jeśli jest to nazwisko mężczyzny, powinno być odmieniane jak Kościuszko, Moniuszko.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski