Wandalin

Skąd wzięło się i jakie jest pochodzenie imienia Wandalin? Kiedy Wandalin obchodzi imieniny?
Wandalin Ulanowski
Imię to jest bardzo rzadkie (w r. 2001 nosiło je 42 Polaków), zaś jego etymologia bardzo trudna do ustalenia. Sądzę, iż powstało ono z imienia Wendelin pod wpływem popularnego imienia Wanda, być może w przeświadczeniu, że jest to męski odpowiednik tego imienia. Z kolei Wendelin to przypuszczalnie skrócona forma germańskich imion dwuczłonowych typu Wendelmar, Wendelbert, przy czym człon pierwszy Wendel- znaczyć miał 'człowiek pochodzący z plemienia Wandalów'. Na Litwie funkcjonuje imię Vandalinas, lecz kto wie, czy nie pod wpływem polskim. Wendelinowie dzień swego patrona obchodzą 20 października, byłoby to rozsądne, gdyby uznać ten dzień również za dzień imienin Wandalinów.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski