Waris Dirie

Jak wymawia się imię i nazwisko somalijskiej modelki – autorki Córki NomadówWaris Dirie?
Monika Zawistowska
Imię tej modelki wywodzi się z mowy somalijskich nomadów, który zapewne jest dialektem języka somali. Nie udało mi się ustalić oryginalnej wymowy tego imienia, wiadomo wszakże, iż zapis stosowany przez nas to w istocie anglojęzyczna transkrypcja, w związku z tym imię należy wymawiać z angielska [łoris].
Tę samą zasadę należy stosować do nazwiska Dirie, którego używa pewna liczba osób pochodzenia arabskiego mieszkających w strefie języków posługujących się alfabetem łacińskim. W związku z tym powiemy [diri].
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski