Wartość graniczna

Czy przedział, na przykład liczbowy, z definicji obejmuje też wartość graniczną. Chodzi mi np. o zwrot mężczyźni w wieku 18–45 lat. Francuzi dodają po 45 inclus (włącznie), ale zastanawiam się, czy po polsku to też konieczne. Z góry dziękuję Dorota

Szanowna Pani,

żadna z reguł językowych nie mówi, czy wyrażenie typu w wieku 18–45 lat obejmuje też osoby mające 45 lat, a praktyka używania takich konstrukcji jest różna. I tak, w niektórych tekstach (i typach tekstów) zapis lata 2010–2015 odnosi się do okresu 5-letniego, a w innych – do sześciolecia. Dlatego w tekstach, w której wymaga się precyzji, stosuje się określenia typu: do 2015 r. włącznie, wnioski przyjmowane są do 8 majado godz. 23.59 itd.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski