Warzecha

Od niedawna chodzę do pediatry, która ma na nazwisko Warzecha. Wszyscy w okolicy mówią: do Warzechowej, o Warzechowej, nie ma Warzechowej, a ja bym powiedziała: do Warzechy, o Warzesze, nie ma Warzechy. Dodam, że nie jest to nazwisko po mężu, tylko panieńskie. Która forma jest poprawna?
Pozdrawiam.
Agnieszka
Jeśli to nazwisko panieńskie, użyjemy form Warzechy, Warzesze, Warzechę, Warzechą. Dawniej by było np. do Warzeszanki, a osoby znajdujące upodobanie w formach przestarzałych lub oryginalnych mogą tak powiedzieć i dziś.
Formy typu Warzechowa, Warzeszyna dawniej były nazwiskami odmężowskimi, współcześnie bywają czasem używane w roli wariantów nazwisk używanych potocznie, ale bez uwzględniania stanu cywilnego (a więc podobnie jak w języku czeskim).
W mowie potocznej można powiedzieć dziś Warzechowa, nazwiska żeńskie z przyrostkiem -owa spotyka się dość często w tej odmianie języka. Oficjalną formą tego nazwiska jest jednak tylko Warzecha.
Jan Grzenia