Wątpliwości co do zdania z filmu

Szanowni Państwo!

Ostatnio oglądając film, natknąłem się na zdanie „Przeczytałem tam co do jednego sny, które tam opisałeś”.

Przyznam, że budzi moje wątpliwości jego poprawność, lecz może się mylę.

Z wyrazami szacunku

M.G

Szanowny Panie,

wielka szkoda, że nie napisał Pan, co konkretnie niepokoi Pana pod względem poprawnościowym. Bardzo trudno bowiem ocenić jednoznacznie zdanie wyrwane z kontekstu zarówno językowego (dialogi), jak i wizualnego (obraz filmowy). Nie wiemy, czym jest owo tam z obu zdań składowych wypowiedzenia. Nie mamy pewności, czy chodzi o rzeczywistą czynność czytania opisanych przez kogoś snów, czy też fraza (prze)czytać sny została użyta przenośnie w znaczeniu ‘(z)interpretować czyjeś sny’. To, co zewnętrznie może budzić wątpliwości, to powtórzenie zaimka przysłownego tam, ale tylko pod warunkiem, jeśli odnosi się do tego samego miejsca.

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański