Wątpliwości składniowe

Dzień dobry!

Nie możemy ze znajomymi rozstrzygnąć kwestii, która forma będzie poprawna:

- mają wszystko, czego potrzebują

- mają wszystko, co trzeba.

A może obie?

Pozdrawiam serdecznie

Oba wypowiedzenia są poprawne. W pierwszym z nich elipsie został poddany człon bezokolicznikowy, por. mają wszystko, co trzeba [mieć]. Czasownik mieć wymaga dopełnienia w bierniku, a zatem zaimek względny co, przyłączający zdanie podrzędne do składnika wypowiedzenia nadrzędnego, musi mieć również formę biernika (B. = M. co). W drugim ze zdań w członie podrzędnym występuje czasownik potrzebować, który ma rząd dopełniaczowy. Wymaga więc zaimka w dopełniaczu (D. czego).

Adam Wolański