Wawrzyn

Szanowni Państwo,

w moim mieście przyznawane jest wyróżnienie o nazwie złoty wawrzyn. Podczas jego wręczania konsekwentnie stosowana jest odmiana złotego wawrzyna. Gdy zapytałem, dlaczego dopełniacz przybrał tutaj formę wawrzyna, a nie – jak głoszą słowniki –wawrzynu, usłyszałem, że powodem jest to, iż występuje on symbolicznie, w nazwie własnej.

A gdyby nagrodą był  złoty dom? Czy mówilibyśmy wtedy o przyznawaniu  złotego doma?

Szanowny Panie,

nic mi nie wiadomo o tym, jakoby forma dopełniacza rzeczownika miała zależeć od tego, czy wyraz wchodzi w skład nazwy własnej, czy nie. Wawrzyn w dopełniaczu ma -u i dobrze byłoby tego nie zmieniać.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski