Weterynarz

Weterynarz

10.07.2021
15.01.2018

Zaczęłam studia weterynaryjne i nieraz spotkałam się ze stwierdzeniem, że określenie weterynarz jest obraźliwe, a poprawną formą jest jedynie lekarzweterynarii lub lekarzmedycyny weterynaryjnej. Czy ma to w ogóle sens?

Nazwa weterynarz nie ma w sobie nic obraźliwego, ma po prostu charakter nieoficjalny. Oczywiście, na Pani dyplomie będzie widniał wpis lekarz weterynarii (lub lekarz medycyny weterynaryjnej), jednak – zapewniam – dla właścicieli psów, kotów, chomików czy koni będzie Pani ich ulubionym weterynarzem, a nawet (być może) weterynarką.

Porada opublikowana: 15.01.2018

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
  1. 10.07.2021

    Dzień dobry, nie mogę zgodzić się na takie wyjaśnienie, że słowo weterynarz ma zabarwienie obojętne. Szczególnie obraźliwie lub lekceważąco brzmi gdy ktoś zwraca się w ten sposób do lekarza weterynarii lub o nim pisze niekoniecznie pozytywnie. Wszyscy lekarze, których znam źle reagują na to słowo.

    Słowo weterynarz jest formą potoczną. Sufiks -arz stosowany jest przy tworzeniu nazw zawodów niewymagających długiego i skomplikowanego procesu kształcenia do określenia zawodów, w których wykonuje się proste czynności, jak brukarz, kafelkarz, betoniarz itd. W Polsce funkcjonuje zawód lekarz weterynarii lub lekarz medycyny weterynaryjnej (ustawa o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko – weterynaryjnych). Utrwalanie słowa weterynarz poprzez używanie go sprawia, że do zawodu tego część ludzi odnosi się lekceważąco, jak do felczera.

    Dopisek opublikowany: 8.07.2021

    Ewa Okoye
  2. 10.07.2021

    Warto wspomnieć, że „weterynarz”, ma taką samą końcówkę jak „lekarz”, nie musi więc mieć negatywnego wydźwięku. Jest to zwyczajne słowo, zakorzenione od dawna w języku polskim. Zawsze gdy idę do lekarza weterynarii, mówię, że idę do weterynarza. Jeśli zaś idę do lekarza stomatologa, mówię że idę do dentysty (częściej) lub do stomatologa. I nie ma w tym nic obraźliwego.

    Patryk Kuchczyński
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego