Wezwanie

Dzień dobry,

otrzymałem wezwanie na czynności sprawdzające. Czy zwrot nie powinien brzmieć wezwanie do czynności sprawdzających?

Bardzo proszę o informację w tej sprawie.

Pozdrawiam

Możemy dostać wezwanie (czyli pismo urzędowe) do sądu, do komendy, do prokuratury itd., ale na rozmowę, na przesłuchanie i właśnie na czynności. Przyimka do używamy, gdy mowa o miejscu, a na – gdy mowa o czynnościach (podobnie jak: zaproszenie do restauracji, ale: zaproszenie na obiad).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski