Widz-ę t-ę dziewczyn-ę?

Witam!
Proszę poradzić mi, jak należy wymawiać słowa mające ostatnią literę ę. Dam kilka przykładów: proszę, zastanów się, lubię, chcę. Proszę napisać także ogólną zasadę, która rządzi tego rodzaju wymową.
Dziękuję.
Literę ę na końcu wyrazu przed pauzą wymawia się zazwyczaj bez rezonansu nosowego, a więc tak jak ustną samogłoskę e. W starannej wymowie można lekko zaznaczyć nosowość, ale przesada w tej mierze jest gorsza od niedbałości, zwłaszcza gdy kilka kolejnych wyrazów kończy się literą ę. Zwykle bez nosowości wymawia się słowo się, raczej więc powiedzmy [zastanów sie] niż [zastanów się]. Co do pozostałych przykładów ma Pan wybór: swobodnie [prosze], [lubie], [chce], starannie [proszę], [lubię], [chcę]. Czasem warto zaznaczyć nosowość dla kontrastu: „On chce i ja chcę”.
Mirosław Bańko