Widzieliśmy, jak sprzątasz

Dobry wieczór.
można powiedzieć w czasie teraźniejszym np. „Widzieliśmy, jak sprzątasz” czy powinno się mówić w czasie przeszłym „Widzieliśmy, jak sprzątałeś”? W telewizji często słyszę tę pierwszą formę.
Zdanie „Widzieliśmy, jak sprzątasz” jest najzupełniej poprawne. Aby je zrozumieć, powinniśmy sobie wyobrazić, że sami jesteśmy obserwatorami i mówimy: „Widzimy, jak sprzątasz”. W polszczyźnie zamiana czasu teraźniejszego na przeszły w zdaniu nadrzędnym nie wymaga takiej samej zamiany w zdaniu podrzędnym. Są też języki w którym ten sam sens wyraża się konstrukcją: „Widzieliśmy cię sprzątać”.
Zdanie „Widzieliśmy, jak sprzątałeś” lub raczej „Widziałem, jak sprzątałeś” mogłoby być użyteczne w relacji jasnowidza, który przenosiłby się np. do roku 1950 i opowiadał dziś, czyli w roku 2015, o swoich wizjach: „Widziałem [np. wczoraj], jak sprzątałeś gabinet premiera Cyrankiewicza. Co ty tam robiłeś?”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski