Wielka litera – Hiperborej

Szanowni Państwo,
czy wyraz Hiperborej powinien być pisany wielką literą? Wydaje się, że tak. Tak go notuje Doroszewski. W WSO jest tylko Hiperborejczyk. Ale z kolei w poradzie https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/samojedz;7152.html mamy hiperboreja.

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Należy się zdać na słowniki. Piszemy Hiperborej a. Hiperborejczyk (z gr. hyperbóreios 'najpółnocniejszy'). Zacytujmy zdanie z „Potopu”: – Na Boga ! a to co za małe monstra? – zakrzyknął nagle Zagłoba, ukazując kupę małych człowieczków z oliwkową cerą i czarnymi, wiszącymi po obu stronach głowy włosami. – To Lapończykowie, którzy do najdalej siedzących Hiperborejów się liczą.
Hiperborejami (Hiperborejczykami, Hiperborcami) nazywa się ‘mieszkańców krajów północnych’. Według wyobrażeń starożytnych Greków był to legendarny lud mieszkający na dalekiej północy (za Boreaszem – zimnym wiatrem).
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie