Wielofunkcyjne to

Dzień dobry,

chciałbym zapytać, do jakiej części mowy należy słowo „to". Podobno jest zaimkiem, ale ma cechy nie tylko zaimków, np. spójnika. Jako jaka część mowy funkcjonuje to słowo?

Wyraz to może być:

  1. zaimkiem rzeczownym, np. w zdaniu: To mi się nie podoba;
  2. zaimkiem przymiotnym, np. w zdaniu: To dziecko przyjechało wczoraj;
  3. czasownikiem używanym niekiedy zamiast czasownika być, np. w zdaniu: Ta pani to moja żona (= Ta pani jest moją żoną);
  4. partykułą, np. w zdaniu: Kogo to ja widzę?;
  5. spójnikiem, np. w zdaniu: Zdejmij koszulę, to ci przyszyję guzik.
Adam Wolański