Wieszowa

Dzień dobry,
proszę o podanie poprawnej odmiany nazwy miejscowości. Chodzi o miejscowość Wieszowa w gminie Zbrosławice, powiat tarnogórski. Która z form jest poprawna: „Kupiłam dom w Wieszowie” czy „Kupiłam dom w Wieszowej”? Proszę o podanie wszystkich form przypadków oraz o wytłumaczenie zasad poprawnej odmiany.
Z poważaniem, Katarzyna Gil
Nazwy tego rodzaju miewają odmianę przymiotnikową (np. do Wieszowej) lub rzeczownikową (np. do Wieszowy). Co więcej: obie formy są poprawne, a w związku z tym możemy podaną nazwę odmieniać według następujących wzorów:
1) DCMs. Wieszowej, BN. Wieszową;
2) D. Wieszowy, CMs. Wieszowie, B. Wieszowę, N. Wieszową.
Lokalnie przeważa odmiana rzeczownikowa, toteż możemy ją uznać za wzorcową; najlepiej więc powiedzieć „Kupiłam dom w Wieszowie”
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski