Wigilia

Dobry wieczór!

Od jakiej litery należy napisać słowo WIGILIA w zdaniu: „Tuż przed samą WIGILIĄ baca uciekał w góry, gdyż nie chciał rozpocząć rozmów ze zwierzętami”? Słowo WIGILIA jest użyte w tym zdaniu jako oznaczenie dnia. Ja uważam, że należy rozpocząć to słowo od wielkiej litery, ale we wzorze dyktanda, które ostatnio widziałem, było ono napisane od małej. Dlaczego?

Jeśli baca uciekał w góry przed 24 grudnia, to w dyktandzie należało użyć wielkiej litery, jeśli natomiast uciekał 24 grudnia przed wigilijną kolacją, to należało użyć małej litery, zob. na przykład https://sjp.pwn.pl/szukaj/wigilia.html.

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski