Winogrono, pomarańcza, seler…

Szanowna Poradnio,
biorąc w obronę ósmoklasistkę, która niedawno zadała pytanie o pomarańczę, chciałem poinformować, że zasiedziali i rodowici mieszkańcy Poznania mówią np. ta pomarańcz, ta tarcz, ta selera. Pytająca zetknęła się zapewne z taką formą.

Z kolei na Podlasiu zetknąłem się z formą ten winogron zamiast to winogrono.

Łukasz
W różnych częściach Polski niektóre rzeczowniki mają inny rodzaj niż w polszczyźnie ogólnej, ale – przypomnę – formami standardowymi są wyłącznie: ta pomarańcza, to winogrono, ten seler.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski