Wioletta czy Violetta?

Czy zamiast Wioletta można również pisać Violetta?
Jeśli jakaś osoba nosi imię Violetta, to znaczy jeśli w tej formie zapisano je w urzędowych dokumentach, wówczas taką pisownię stosować musimy (Violetta jest imieniem ok. 19 tys. Polek). Jeśli jednak imieniem oficjalnym jest Wioletta, zamiana W na V nie jest wskazana i zdecydowanie ją odradzam.
Argumenty są trzy. Pierwszy jest ortograficzny, gdyż powinniśmy dążyć do tego, by imiona Polaków zapisywać zgodnie z regułami polskiej pisowni. Drugi odwołuje się do tradycji – imię to ma już od dawna utrwaloną pisownię rodzimą (jest także Wioleta), a więc zapis taki byłby równie sensowny jak nazywanie Marcina Martinem. Trzeci natomiast oparty jest na względach praktycznych: większość osób uzna zastępowanie formy Wioletta Violettą za przejaw snobizmu.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski