Witalij

Szanowni Państwo. Chciałbym zapytać, czy dopuszczalna jest taka odmiana imienia Vitalij: Vitalijego, Vitalijemu, czy tylko ta, którą można przeczytać w Państwa Poradni, czyli: Vitalija, Vitalijowi itd.

Męskie nazwy własne osobowe – zarówno polskie, jak i obce – kończące się w wymowie na głoskę [j] mają w polszczyźnie odmianę rzeczownikową (por. Witalij, Witalija, Witalijowi itd., Mikołaj, Mikołaja, Mikołajowi itd.). Odmianę przymiotnikową (a więc tę z końcówkami: -ego, -emu itd.) mają nazwy osobowe zakończone na samogłoskę [i], por. np. Marceli, Marcelego, Marcelemu itd.). Nie można zatem odmieniać imienia Witalij według wzorca przymiotnikowego.

Adam Wolański