Witam Państwa!

 
Witam Państwa!
18.05.2001
Dzień dobry, proszę o pomoc i odpowiedź na pytanie, jak powinnam napisć w liście do przyszłego pracodawcy: „Ppragnę przekonać Państwo o moich kwalifikacjach” czy „Pragnę przekonać Państwa o moich kwalifikacjach”?
Dziękuję za pomoc.
Państwo w znaczeniu 'kraj' odmienia się inaczej niż państwo w znaczeniu 'ludzie' – różnice są widoczne w bierniku i miejscowniku. Powiemy np. „Nieprzyjaciel zaatakował nasze państwo”, ale „Jakiś pomyleniec zaatakował państwa młodych”. Podobnie „o państwie polskim”, ale „o państwu Kowalskich”. Do swojego przyszłego pracodawcy prosimy zatem pisać: „Pragnę przekonać Państwa o swoich kwalifikacjach”.
Życzymy sukcesów w poszukiwaniu pracy!
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!