Wojtek

Szanowna Poradnio,
dlaczego w gwarach bocian nazywany jest wojtkiem? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam wszystkich ekspertów.
Kasia
Nie udało mi się ustalić nic pewnego, są tylko domniemania: jedno takie, że nazwa nawiązuje do imienin Wojciecha, które przypadają 23 kwietnia, w czasie gdy przylatują do Polski bociany (w rzeczywistości czas i przylotów jest dłuższy, rozciąga się na marzec i kwiecień); drugie takie, że Wojtek to niejako zastępcza nazwa dziecka, a bocian, jak wierzono od dawna, przynosi dzieci. Pytanie ma charakter nie tyle dialektologiczny, ile etnograficzny, odpowiedzi należałoby zatem szukać u etnografów (można wręcz zacząć od Kolberga).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski