Wolne Państwo Orania

Moje pytanie dotyczy deklinacji wielowyrazowych nazw państw, a konkretnie: jaką postać powinien mieć dopełniacz nazwy Wolne Państwo Orania: czy należy powiedzieć: obywatel Wolnego Państwa Orania, czy może Wolnego Państwa Oranii?
Najczęściej odmienia się wszystkie człony nazwy, a więc obywatel Wolnego Państwa Oranii, podobnie jak obywatel Wolnego Miasta Gdańska. Wyrażenie typu obywatel Wolnego Państwa Orania mogłoby pojawić się tam, gdzie istnieją wątpliwości co do podstawowej (mianownikowej) formy nazwy państwa. W tym przypadku chyba nie powinny one się pojawiać.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski