Wprost

Witam.
Od pewnego czasu często słyszę w telewizji, że ktoś coś przeczytał w dzisiejszym Wproście. Czy słowo wprost się odmienia? Czy można tak odmieniać tytuł tego tygodnika? Byłoby to dla mnie wielkim zaskoczeniem. Jeśli to błąd – dlaczego usilnie propagowany przez redaktorów…?
Pozdrawiam, Małgorzata L.
Tytuł wymienionego czasopisma jest przysłówkiem, a przysłówki się nie odmieniają. Tytuły większości gazet i czasopism mają jednak charakter rzeczownikowy i jako takie podlegają odmianie. Jesteśmy do tego przyzwyczajeni, więc nie dziwię się dziennikarzom, że odmieniają nawet tytuł tygodnika „Wprost”. Myślę, że czynią tak ze świadomością naruszania ogólnopolskiej normy i tworzenia własnej. Jest to takie nadużycie językowe, które może tylko zachęcać nas do refleksji nad językiem. Dlatego nie oceniam go negatywnie.
Mirosław Bańko, PWN