Wrocław, Trzebnica, Ślęża

Mam pytanie dotyczące pochodzenia nazw miejscowych. Mianowicie interesuje mnie pochodzenie nazwy Wrocław, Trzebnica, Ślęża.
Nazwa Wrocław powstała z dawnego imienia Wrocisław, a pierwotnie oznaczała własność człowieka o tym imieniu.
Etymologia Trzebnicy również sięga średniowiecza – nazwa powstała od czasownika trzebić (w znaczeniu ‘karczować las’), do którego dodano przyrostek -nica, dawne znaczenie nazwy można objaśnić słowami ‘osada w miejscu wykarczowanym’.
Ślęża to nazwa góry i rzeki, a warto wiedzieć, że nazwy tego rodzaju są przeważnie bardzo stare, toteż ustalenie etymologii jest ogromnie trudne. Podobnie w tym wypadku: przypuszczalnym źródłem nazwy jest prasłowiański wyraz oznaczający mokradło, lecz nie można wykluczyć, że nazwa jest jeszcze starsza, przedsłowiańska.
Więcej informacji o pochodzeniu tych nazw podaje wydany w ubiegłym roku Słownik etymologiczny nazw geograficznych Polski prof. Marii Malec.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski