Wspólnota Europejska czy wspólnota europejska?

Szanowni Państwo,
Chciałabym się upewnić, czy Wspólnoty Europejskie (oraz Wspólnota Europejska) zawsze należy zapisywać od wielkiej litery? Rozumiem, że dlatego, iż jest to nazwa własna?
Aleksandra Bednarska
Wszelkie wyrażenia złożone z wyrazów pospolitych, np. związek miast polskich, firma handlowo-usługowa, piszemy małymi literami. Niektóre z takich wyrażeń mogą wystąpić w funkcji nazwy własnej, a wówczas zapisujemy je literami wielkimi: Związek Miast Polskich, Firma Handlowo-Usługowa „Hermes” itd. Pisownia od małych liter jest podstawowa, w związku z tym możemy małe litery stosować także wtedy, gdy chodzi nam o konkretny obiekt, np. „Dobrze wspominam naukę w szkole podstawowej”.
Podobnie z wyrażeniem wspólnota europejska. Zasadniczo powinniśmy pisać je małymi literami, gdyż nie musi odnosić się do organizacji, która była następczynią Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, a poza tym może nam zależeć na użyciu wyrażenia pospolitego, np. ze względu na jego wartość opisową. Wielkich liter użyjemy, jeśli jest to nazwa wspólnoty europejskiej powstałej w roku 1993.
Powyższe uwagi dotyczą też wyrażenia wspólnoty europejskie, nawet w większym stopniu, gdyż nie może to być nazwa jednostkowa. Można jednak uzasadnić oboczny zapis wielkimi literami, gdyż pozwala on w ekonomiczny sposób nazwać 4 organizacje o dość długich nazwach: Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, Europejską Wspólnotę Gospodarczą (z której wywodzi się Wspólnota Europejska) i Europejską Wspólnotę Energii Atomowej.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski