Współpraca bilateralna

Szanowni Eksperci,

chciałbym poznać Państwa opinię na temat sformułowania współpraca bilateralna. Czy nie jest to pleonazm? Wydaje mi się, że współpraca już z definicji jest dwustronna.

Z wyrazami szacunku

Piotr Michałowski

Szanowny Panie,

istotnie, wyrażenie współpraca bilateralna jest pleonastyczne. Wystarczy: współpraca.

Z pozdrowieniami

Porada opublikowana: 10.01.2021

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Szanowni Państwo,

    w nawiązaniu do odpowiedzi prof. Katarzyny Kłosińskiej z 10 stycznia 2021 r. nt. współpracy bilateralnej chcę zauważyć, że wedle mojej wiedzy o stosunkach międzynarodowych, współpraca miewa różne odmiany – między innymi bilateralną i multilateralną, a także transgraniczną czy międzyregionalną. Dlatego nie uważałabym współpracy bilateralnej za pleonazm.

    Z wyrazami szacunku

    Maria Górska