Wycieczka dwudniowa czy jednodniowa?

Wycieczka dwudniowa czy jednodniowa?
23.01.2016
23.01.2016
Szanowni Państwo,
proszę wybaczyć odsyłanie do zewnętrznego źródła, ale nie mam jak inaczej o to spytać. Byłbym wdzięczny za przeczytanie krótkiego wątku na forum matematycznym.
Ciekaw jestem Państwa opinii, bo wydaje mi się, że problem typu co nazywamy wycieczką dwudniową (o który w istocie chodzi pytającej) jest bardziej językowy niż matematyczny.
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Jeśli wycieczka rozpoczęła się w poniedziałek o godz. 20.00, a skończyła we wtorek, to raczej określimy ją jako wycieczkę jednodniową – jej uczestnicy spędzili na niej w zasadzie tylko jeden dzień. Także uznamy ją za wycieczkę jednodniową, jeśli zaczęła się w poniedziałek rano, a we wtorek rano uczestnicy byli już w swoich domach.
Jeśli zaś zaczęli wypoczynek w poniedziałek rano, a skończyli we wtorek wieczorem, to bawili się dwa dni, a zatem byli na dwudniowej wycieczce.
Być może w księgowości, w turystyce czy w innych dziedzinach, w których pojęcie dzień jest rozumiane w sposób terminologiczny, stosowalibyśmy inną rachubę, w języku potocznym jednak dniem nazywa się tę porę dnia, w której człowiek na ogół wykonuje różne działania, jest aktywny.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego