Wyczucie formy

Chciałbym wiedzieć, co to znaczy wyczucie formy. Czytam książkę i pojawił się taki tekst:
Poprzedni właściciele pianin zostali czym prędzej wyrzuceni z domów, a instrumenty przeszły na własność nowo przybyłych. Po stłumieniu powstania, wywołanego przez pianistów miejscowych, przyjezdni pianiści wysadzali im w powietrze dom po domu, ulicę po ulicy, razem z instrumentami. Wyczucie formy w tym nie przeszkadzało

Nie wiem o co chodzi z tym wyczuciem formy.

Bardzo dziękuje z góry.
Wyrażenie wyczucie formy oznacza ‘umiejętność użycia przez artystę takich środków wyrazu, które czynią dzieło sztuki doskonałym’, por. np.

Był twórcą przestrzeni, który w swoich projektach ujawniał znakomite wyczucie formy harmonizującej z funkcją i kontekstem otoczenia dzięki doskonałemu opanowaniu warsztatu zawodowego, a także dzięki swoim uzdolnieniom plastycznym i rzeźbiarskim.
Styl gry Wolanina cechuje dojrzałość i opanowanie, wyczucie formy i pewność.
Nowa kompozycja Mikołaja Góreckiego – mówi dr Daniel Cichy, redaktor naczelny PWM – to kolejny dowód na niezwykłą inwencję melodyczną kompozytora, na świetne wyczucie formy, z rozwagą planowaną dramaturgię kolejnych faz utworu.
Krystyna Pasterczyk łączy znakomite wyczucie formy i materiału z głębią intelektualnego przekazu.
Jego prace charakteryzuje znakomite wyczucie formy, które w połączeniu z efektami stosowanych szkliw, nadają im niepowtarzalny, jednostkowy charakter.

Przywołany w pytaniu tekst pochodzi z książki Włoskie szpilki Magdaleny Tulli i ma charakter ironiczny. Narrator utworu snuje hipotezy na temat wcześniejszych losów nowo zakupionego, używanego fortepianu. Zastanawia się, czy aby w końcu 1939 r. instrument nie stał w mieszkaniu, z którego wyrzucono prawowitych lokatorów i które objął w posiadanie – wraz z fortepianem – niemiecki oficer, znawca i koneser muzyki. W omawianym tu fragmencie mamy odwołanie do stereotypu Niemca jako przedstawiciela narodu, który z jednej strony wydał wielu wybitnych artystów, pisarzy i filozofów, z drugiej zaś Hitlera (notabene malarza) i jemu podobnych. Artystyczna dusza (= wyczucie formy) nie sprawia, że ludzie nie są zdolni do popełniania najokrutniejszych zbrodni (= przyjezdni pianiści wysadzali im w powietrze dom po domu, ulicę po ulicy, razem z instrumentami).
Adam Wolański