Wydzierżawić, wynająć

Wydzierżawić, wynająć
9.01.2018
9.01.2018
Jak rozpoznać intencję ogłoszeniodawcy następującej treści: Wynajmę mieszkanie lub Wydzierżawię halę, itp.? Czy piszący taki tekst zamierza zamieszkać (albo np. produkować w przypadku hali) u kogoś czy też udostępnia własne pomieszczenia?
Czasowniki dzierżawić (wydzierżawić), wynajmować (wynająć) rzeczywiście nie są precyzyjne znaczeniowo – znaczą zarówno ‘udostępnić komuś coś, czego się jest właścicielem’, jak i ‘wziąć w czasowe posiadanie coś od kogoś’. To, w którym sensie zostały użyte, zależy od kontekstu – zarówno słownego, jak i pozajęzykowego.
Kontekstem językowym jest tu konstrukcja, w której czasownik się pojawił – zdania Wynajmę studentom pokój czy Wydzierżawię kino ajentowi wskazują na to, że ogłoszenie zamieścił właściciel pokoju czy kina. Kontekst pozajęzykowy to sytuacja, w jakiej wypowiedź została zamieszczona, np. Studentka wynajmie kawalerkę blisko uczelni, Firma transportowa wydzierżawi plac na parking – tu domyślamy się, że ogłoszenie zamieściła osoba (firma), która poszukuje mieszkania (placu), nie zaś taka, która jest jej właścicielem.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego