Wydzierżawić, wynająć

Jak rozpoznać intencję ogłoszeniodawcy następującej treści: Wynajmę mieszkanie lub Wydzierżawię halę, itp.? Czy piszący taki tekst zamierza zamieszkać (albo np. produkować w przypadku hali) u kogoś czy też udostępnia własne pomieszczenia?
Czasowniki dzierżawić (wydzierżawić), wynajmować (wynająć) rzeczywiście nie są precyzyjne znaczeniowo – znaczą zarówno ‘udostępnić komuś coś, czego się jest właścicielem’, jak i ‘wziąć w czasowe posiadanie coś od kogoś’. To, w którym sensie zostały użyte, zależy od kontekstu – zarówno słownego, jak i pozajęzykowego.
Kontekstem językowym jest tu konstrukcja, w której czasownik się pojawił – zdania Wynajmę studentom pokój czy Wydzierżawię kino ajentowi wskazują na to, że ogłoszenie zamieścił właściciel pokoju czy kina. Kontekst pozajęzykowy to sytuacja, w jakiej wypowiedź została zamieszczona, np. Studentka wynajmie kawalerkę blisko uczelni, Firma transportowa wydzierżawi plac na parking – tu domyślamy się, że ogłoszenie zamieściła osoba (firma), która poszukuje mieszkania (placu), nie zaś taka, która jest jej właścicielem.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski