Wyliczenia integralne i dodatkowe

Szanowni Państwo,
mam wątpliwość w związku z przecinkiem w zdaniach typu:
(…) analiza parametrów takich, jak: (…) [tu następuje wyliczenie],
Mowa o takich dokonaniach, jak: (…) [wyliczenie].
Przycinek wydaje mi się potrzebny. Jest kilka porad na ten temat, w których nawiązuje się do reguły [381], dotyczącej porównań paralelnych, m.in. taki… jak, i w związku z nią zaleca się niestawianie go. Tyle że ja bym raczej widział analogię w [380], gdzie mowa o zapowiedniku wyliczenia.
Czytelnik
Wyliczenia i wyszczególnienia mogą mieć dwojaki charakter – integralny i dodatkowy. W wypadku wyszczególnień integralnych, które wchodzą w skład głównego toku wypowiedzi, przecinek jest zbędny. Taki charakter mają – jak się zdaje (trudno bowiem jednoznacznie orzekać z uwagi na niekompletność przykładów) – wyliczenia w przytoczonych zdaniach. Przecinek jest natomiast konieczny w wyszczególnieniach dodatkowych, mających charakter dopowiedzeń, por.
Żyło tam w zgodzie wiele plemion, jak: Polanie, Drewlanie, Siewierzanie, Radymicze, Wętycze, Chorwatowie.
Adam Wolański