Wymawiać się od czegoś

Czy czasownik wymawiać się może być używany w znaczeniu 'usprawiedliwiać się'? Np. Nie przyszła na spotkanie. Potem wymówiła się migreną. Zawsze myślałam, że tak, ale nie znalazłam takiego znaczenia w słowniku.

Dziękuję i pozdrawiam

D.

Szanowna Pani,

para wymówić się (od czegoś czymś) wymawiać się (od czegoś czymś) jest notowana choćby przez słownik pod red. W. Doroszewskiego: 'mówiąc, przekonując uwalniać się od czego, wzbraniać się przed czym'. Wymawiać się nie jest dokładnie tym samym, co usprawiedliwiać się wymawiamy się od czegoś, co ma nastąpić, podczas gdy usprawiedliwić się można po fakcie.

Łączę pozdrowienia

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski