Wymowa czasownika pójść w 3. osobie czasu przeszłego, w rodzaju męskim

Poszedł wymawia się poprawnie jako [poszet] czy [poszed]
Wzorcowa wymowa to [poszedł] – z dwiema spółgłoskami ([d] i [ł]). W wymowie potocznej dochodzi do uproszczenia grupy spółgłoskowej, w wyniku czego końcowa spółgłoska [ł] zanika. Wówczas litera d wymawiana jest jako bezdźwięczne [t].
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski