Wymowa twarda [ly]

Dzień dobry. W wypowiedziach niektórych osób, nawet wykształconych, usłyszeć można taką wymowę. Zamiast np. powiedzieli, to powiedziely, zamiast wzięli, to wzięly. Czy to jakaś gwara? Wydaje mi się, że słyszałem, że tak się mówi na Zamojszczyźnie, ale nie mam pewności, czy tak jest.

Stwardnienie grupy [li] w [ly] jest charakterystyczne przede wszystkim dla dialektu mazowieckiego, por. też: lypa (= lipa), lys (= lis), lystek (= listek), malyna (= malina), palyło (= paliło), solyła (= soliła), tulypany (= tulipany), z glyny (= z gliny). Należy jednak wiedzieć, że dialekt ten miał bardzo duży obszar oddziaływania. Na północy sięgał po Krajnę, Bory Tucholskie, Kociewie, Ostródzkie, Lubawskie i Mazury. Na południu obejmował Puławy, Iłżę, Kraśnik i Tarnów. Wymowa twarda [ly] była powszechna na tych terenach do początków XX stulecia. W drugiej połowie XX wieku została znacznie ograniczona i występuje niekonsekwentnie.

Adam Wolański