Wypowiedzenia bez znaku zapytania

Zastanawiam się czy poniższych pytaniach na końcu zdania powinienem stawiać znak zapytania czy kropkę. Przykłady:

„Proszę o informację, czy projekt został przygotowany poprawnie” (chcę aby ktoś mi odpowiedział czy projekt został przygotowany poprawnie),

„Zastanawiam się, czy nie lepiej pomalować to na czerwono” (chcę aby ktoś mi odpowiedział czy nie lepiej pomalować to na czerwono),

„Proszę o informację, jaki jest termin realizacji” (chcę aby ktoś podał mi termin realizacji).

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Piotrek

W sytuacji, gdy w wypowiedzeniu złożonym zdaniem pytającym jest zdanie podrzędne, znaku zapytania nie stawiamy. Zdanie pytajne określane jest mianem tzw. pytania zależnego.

Wszystkie przytoczone w pytaniu wypowiedzenia należą do tej właśnie kategorii. Na ich końcu należy zatem postawić kropkę, a nie pytajnik.

Adam Wolański