Wypowiedzenia podrzędne z ile, ilekroć

Czy słowa „ile”, „ilekroć” wymagają obowiązkowo dopełnienia „tyle”, „tylekroć”? Pamiętam taką regułę z lekcji polskiego, ale powstałe zdanie wydaje mi się sztuczne i bardzo formalne. Czy można napisać: Ilekroć robiłam X, miałam wrażenie, że Y?

Z góry dziękuję, za wszystko!

Zaimek ile oraz spójnik ilekroć NIE MUSZĄ wchodzić w skład skorelowanych wskaźników zespolenia, por. np.

  • Przynosił jej jakiś drobiazg, ile razy się widzieli.
  • Wzdrygał się, ilekroć słyszał krzyk dziecka.

Omawiane tu wyraz MOGĄ natomiast stanowić korelacyjne zestawienia typu: ile – tyle (także: tyle – ile), o ile – o tyle (także: o tyle – o ile) oraz ilekroć – tylekroć (także: tylekroć – ilekroć), które łączą wypowiedzenia (lub ich części), por. np.

  • Ile głów, tyle sądów.
  • Ma pieniędzy tyle, ile w latach ubiegłych.
  • O tyle go to interesuje, o ile dotyczy to jego rodziny.
  • Ilekroć był w dobrym humorze, tylekroć kupował jej kwiaty.
Adam Wolański