Wyraz co

Witam! Mam pytanie co do interpunkcji w stwierdzeniu: „nie to co wy”. Zwłaszcza jeśli już sam zwrot występuje po przecinku, jak na przykład: „Ja przynajmniej mam klientów, nie to co wy”.

Zasady stawiania przecinka przed „co” są dla mnie wciąż zawiłe i w wielu takich przypadkach niejednoznaczne.

Wyraz co może być w polszczyźnie zaimkiem, przyimkiem, przysłówkiem, spójnikiem i partykułą. Ponadto może wchodzić w skład wielu utartych zwrotów bądź frazeologizmów. Jego interpunkcja jest zatem uzależniona od wielu czynników. Trudno omówić wszystkie zasady stawiania bądź niestawiania przed nim przecinka w ramach pojedynczej porady.

Przywołane w pytaniu wypowiedzenie jest poprawne pod względem interpunkcyjnym. Jednak już te same elementy leksykalne użyte w odmiennej funkcji będą wymagały przecinka, por. np.

  • Ważne jest nie to, co wy uważacie za ważne, ale to, co jest ważne dla tych, którzy was wybrali.
Adam Wolański