Wyrażenia pospolite versus nazwy własne

Dzień dobry, w prasie i Internecie w nazwach typu: Krajowa Lista Oczekujących na Przeszczep, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, Internetowe Konto Pacjenta, Nocna i Świąteczna Opieka Medyczna - wszystkie wyrazy pisane są dużą literą. Czy słusznie?

Z góry dziękuję za odpowiedź!

MG

Przywołane w pytaniu wyrażenia mają różny status. Określenie nocna i świąteczna opieka medyczna to typowe wyrażenie pospolite, którego wszystkie człony powinny być pisane od małej litery. Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego to unijny dokument, więc tu możliwa jest pisownia właściwa dla tytułów dokumentów nieperiodycznych (wielka litera na początku wyrażenia). W wypadku nazw indywidualnych produktów bądź usług, którym twórcy chcą nadać specjalny tytuł, wielkimi literami MOŻNA zapisywać każdy człon nazwy z wyjątkiem przyimków (np. na, za, z) oraz spójników (np. i). Trudno powiedzieć, jaka intencja przyświecała w tym zakresie twórcom listy osób oczekujących na przeszczep czy też konta pacjenta dostępnego przez internet. Jeśli chcieli zindywidualizować nazwę, np. po to, by ją zastrzec w Urzędzie Patentowym, mieli do tego prawo.

Adam Wolański