Wyrazy modne

Wyrazy modne

5.03.2024
5.03.2024

Szanowni Państwo, zauważyłem, że w ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się słowo słaby: coś jest słabe, słabo to widzę itd. W samym słowie nie ma nic złego, pod warunkiem że nie jest nadużywane, ale niestety wydaje mi się, że jest. Czy mają Państwo podobne odczucia?

Szanowny Panie,

przymiotnik słaby i przysłówek słabo przeniknęły z gwary młodzieżowej do języka ogólnego już dawno temu. Są nadal nadużywane. Moda na nie powoduje, że wychodzą z użycia określenia precyzyjniejsze. Słaby zastępuje bowiem takie wyrazy, jak: anemiczny, bezsilny, bezwładny, cherlawy, cienki, delikatny, marny, miękki, nieintensywny, niemrawy, nietrwały, niskoprocentowy, podupadły. Wyrazy słaby i słabo stały się typowymi słowami wytrychami – wygodnymi, ale mało precyzyjnymi.

Ma Pan rację, pisząc, że w „samym słowie [uznawanym za modne] nie ma nic złego”. Żaden z modnych wyrazów nie jest w zasadzie niepoprawny sam przez się. Każdy z nich może być używany. Dobrze byłoby jednak używać ich zgodnie z podstawowymi znaczeniami, a nie tworzyć z nich zbędnych neologizmów semantycznych, które wypierają inne wyrazy. Podstawowym zarzutem stawianym wyrazom modnym jest bowiem nie to, że są używane, lecz to, że są nadużywane, przez co powodują znaczne zubożenie zasobu słownictwa czynnego przeciętnego Polaka.

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego