Wyrazy złożone z członem pół-

Szanowni Państwo,

zastanawia mnie pisownia z prefiksem pół- wyrazów, których raczej się z nim nie łączy (powstałe wyrazy wobec tego należałoby uważać, jeśli się nie mylę, za neologizmy). Czy poprawna byłaby np. pisownia „półdyskretnie” czy „pół-dyskretnie”?

Z góry dziękuję i załączam wyrazy szacunku

Kacper

Liczebnik pół tworzy wyrazy złożone z różnymi częściami mowy, por.

  1. pół + rzeczownik, np. półakt, półżołnierz;
  2. pół + przymiotnik, np. półfeudalny, półtropikalny;
  3. pół + czasownik (w różnych formach), np. półstał, półklęczeć, półwiszący, półleżąc;
  4. pół + przysłówek, np. półdarmo, półżywo;
  5. pół + liczebnik, np. półtrzecia, półczwarta.

Wszystkie te złożenia zapisujemy zasadniczo łącznie (bez spacji i bez łącznika). Dotyczy to również przysłówka półdyskretnie, por.

  • Pojawienie się obcych od razu zostaje odnotowane. Jedni śledzą półdyskretnie zza zasłonki. Inni centralnie, bez obciachu.
  • Półdyskretnie obserwują każdego kto robi zakupy w sklepie przygranicznym na stoisku alkoholowym.
  • Więcej powiem: w pracowniach takich same nawet obrazy traktowane są jako część dekoracyjna całości. Pełno przy nich festonów, kotar, dyskretnie i półdyskretnie uchylonych zasłon.
Adam Wolański