Wystąpić na drogę sądową

Wystąpić na drogę sądową
20.01.2016
20.01.2016
Szanowna Poradnio,
chciałbym spytać, które wyrażenie jest poprawne: wstąpić na drogę sądową czy wystąpić na drogę sądową.
Pierwszy wariant wydaje się logiczniejszy, ale drugi jest znacznie częstszy w Internecie (co nie jest, oczywiście, żadnym wyznacznikiem poprawności językowej). Być może druga forma wzięła się od wyrażenia wystąpić do sądu?

Dziękuję uprzejmie.

z poważaniem
Marcin Wiśniewski
Szanowny Panie,
w interesującym Pana zwrocie mówiącym o wszczęciu postępowania sądowego w jakiejś sprawie czasownik wskazuje na czynność wszczęcia postępowania, na złożenie pozwu, rozpoczęcie określonych działań. Ten sens niesie właśnie wystąpić – słownik (Uniwersalny słownik języka polskiego PWN pod red. S. Dubisza) definiuje go jako ‘zacząć działać w jakiejś dziedzinie’, co ilustruje m. in. przykładami:
Występować przeciw nadużyciom (tu został użyty niedokonany odpowiednik wstąpićwstępować),
Wystąpić w czyimś imieniu.
Podany jest też zwrot wystąpić z wnioskiem (o coś) ‘skierować wniosek do odpowiednich władz’, w którym wystąpić znaczeniowo jest bardzo zbliżone do czasownika w zwrocie wystąpić na drogę sądową. Tak więc poprawny jest właśnie ten zwrot.
Czasownik występujący w drugim z przywołanych przez Pana zwrotów – wstąpić – znaczy: ‘wejść gdzieś na krótko, przy okazji, przechodząc obok’. Istotnie, łączy się z nazwami oznaczającymi miejsca, do których można przyjść (dom, ulica, biuro itp.), jednak tylko w znaczeniu dosłownym, a droga sądowa ma charakter przenośny. Poza tym składnie pozwu, rozpoczynanie procedury sądowej nie dzieje się na ogół przy okazji innych działań, lecz jest celem samym w sobie, co wyklucza użycie czasownika nazywającego wchodzenie gdzieś przy okazji wykonywania innej czynności.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego